10. Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski

To wydarzenie, bez wątpienia, znakomicie promuje nie same Sokołowsko, lecz powiat wałbrzyski. Po raz kolejny mój wniosek o dofinansowanie prestożowego festiwalu nie uzyskał aprobaty zarządu powiatu. Wnioskowałem o przekazanie 200 tys. złotych z tegorocznego budżetu, wskazałem źródło finansowania. Identyczny wniosek złożę do budżetu na 2022 rok.

Sokołowsko 27 czerwca – 28 sierpnia

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski, organizowana w roku jego 80-tych urodzin i 25 rocznicę śmierci. W tym roku wypada też trzydziestolecie premiery „Podwójnego życia Weroniki”.

Festiwal pokaże najważniejsze pozycje filmowe z bogatego dorobku filmowego swojego Patrona, ale ważnym elementem jego jubileuszowej odsłony będą także FILMOWE KONTEKSTY I INSPIRACJE – czyli dzieła, które tematycznie i ideowo wchodzą w dialog z twórczością polskiego mistrza. Festiwal proponuje także wybór UKOCHANYCH FILMÓW KRZYSZTOFA KIEŚLOWSKIEGO oraz pokazy w ramach sekcji UCZNIOWIE KIEŚLOWSKIEGO. Projekcje uzupełnią spotkania z gośćmi – współpracownikami reżysera oraz twórcami zainspirowanymi jego filmami. Festiwalowym weekendom towarzyszyć będą recitale i spektakle, które organizatorzy będą wkrótce ogłaszać.

Wszystko rozpocznie się w dniu urodzin Krzysztofa Kieślowskiego, 27 czerwca (niedziela) w historycznym kinoteatrze Zdrowie w Sokołowsku. Przez cały dzień odbywać się będą projekcje filmów poświęconych osobie i twórczości reżysera. Uroczysty festiwalowy dzień zakończy recital Zbigniewa Zamachowskiego.

Program kolejnych projekcji został ułożony w taki sposób, aby krótkie metraże wchodziły w twórczy dialog z pełnymi metrażami. Tak, aby móc pokazać ciągłość pewnych tematów i myśli w dorobku Kieślowskiego. Na dużym ekranie zostaną pokazane między innymi filmy: „Przypadek”, „Amator”, „Podwójne życie Weroniki”, „Spokój”, „Krótki film o miłości”, „Bez końca”, „Trzy kolory. Biały” oraz „Trzy kolory. Niebieski”. W sekcjach towarzyszących będą to między innymi takie tytuły, jak „La strada” Felliniego, „Muzykanci” Karabasza”, „Intymne oświetlenie” Passera, „Pieskie życie” Chaplina, „Amelia” Jean Pierre’a Jeuneta, a także „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej i „Nic nie ginie” Kaliny Alabrudzińskiej.

Świętowanie 80-urodzin Kieślowskiego przybierze w Sokołowsku wyjątkową formę – festiwal odbywać się będzie przez niemalże całe wakacje, głównie w plenerze, ale także w sali kinowej. Organizatorom zależy na tym, aby wydarzenie było jak najbardziej dostępne i bezpieczne dla mieszkańców i przyjezdnych gości, stąd wybór rozciągniętej w czasie, weekendowej formuły.

W piątki pokazy organizowane będą tylko plenerowo, zawsze od godziny 21:15 w parku przy Sanatorium dr Brehmera, ul. Różana 2. Wstęp na wszystkie będzie wolny.

W soboty projekcje będą się odbywać w ciągu dnia kinie, a wieczorem w plenerze. Bilety na pokazy kinowe kosztują: 15 zł (ulgowy) i 20 zł (regularny). W razie deszczu projekcje plenerowe zostaną przeniesione do sali kinowej.

Lista wszystkich prezentowanych filmów i wydarzeń towarzyszących znajduje się tutaj

Bilety na pokazy i wydarzenia towarzyszące można już rezerwować.
Kontakt Izabela Terka: rezerwacje@sokolowsko.org

Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Marii Kieślowskiej.