Gigantyczne smogowe płuca po raz pierwszy na Dolnym Śląsku!

 
Staną także w #Wałbrzych. Aktualnie oddychają w #JeleniaGóra, 29 listopada przyjadą do Wałbrzycha. Instalacja przebada powietrze do 13 grudnia.
 
To dwumetrowy model ludzkich płuc, wykonany z przepuszczalnego materiału, który poprzez filtrowanie powietrza imituje oddech człowieka. Dzięki eksperymentowi możliwe będzie zaobserwowanie realnego poziomu zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy.
 
Walka o czyste powietrze nabiera na znaczeniu zwłaszcza w czasie pandemii. Zdaniem badaczy smog ułatwia rozprzestrzenianie się koronawirusa.
 
Samorząd województwa od lat konsekwentnie realizuje program poprawy jakości powietrza w regionie. Walka o czyste powietrze to w ostatnich latach jeden z najważniejszych priorytetów zarówno Unii Europejskiej, jak i samorządu. Od 2014 roku na ten cel przeznaczono ponad 2 mld zł, z czego nawet 85 procent pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Pozostała kwota to głównie fundusze samorządowe i krajowe. Wysiłki te dają widoczne efekty, ponieważ poziom zanieczyszczenia powietrza zmniejsza się z roku na rok.
 
Wciąż jest jednak wiele do zrobienia.